KADRY ZE ŚWIATA – podróże okiem Polaków

Edycja II

 

Jak zapewne wiecie, rok 2012 został ogłoszony rokiem Janusza Korczaka, pioniera i działacza na rzecz praw dziecka, lekarza i wybitnego pedagoga. Dlatego właśnie zadecydowaliśmy, że II EDYCJA poświęcona będzie podopiecznym DOMU DZIECKA. nr 2 im. Janusza Korczaka w Warszawie.
Naszym projektem chcemy propagować ideę, że każde dziecko niezależnie od jego sytuacji życiowej ma prawo do szacunku, poczucia własnej wartości i spełniania swoich marzeń. Chcemy zachęcić wszystkich młodych ludzi do szukania swoich pasji w życiu by umocnić w nich przekonanie, że są w stanie wysoko wyznaczać sobie cele i je osiągać.

Projekt podzieliliśmy na 4 etapy:

1. Konkurs fotograficzny – gdzie prace zostały poddane ocenie znamienitego JURY, a dochody ze sprzedaży najlepszych zdjęć zostaną przeznaczone na Wyprawę Marzeń dla dzieci.
2. Warsztaty fotograficzno – podróżnicze dla wychowanków domu dziecka zatytułowane Wykadruj sobie ciekawe życie.
3. Podróż Marzeń do Hiszpanii dla najbardziej zaangażowanych w projekt dzieci.
4. Wystawa najlepszych zdjęć II Edycji Kadrów ze Świata w całej Polsce.

W konkursie wzięło udział 83 uczestników

 

 

20 KADRÓW ROKU 2012 wybrało JURY:

Zbigniew Furman – Członek ZPAF. Pracował w Życiu Warszawy i tygodniku Razem. Dowodził również zespołem działu foto tygodnika Wprost. Obecnie związany zawodowo z Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest autorem licznych wystaw indywidualnych oraz współautorem wystaw zbiorowych.

Marek Arcimowicz – Fotograf współpracujący z polską edycją National Geographic, podróżnik, dziennikarz, przewodnik i organizator wypraw. Uczestnik XII i XIII Biennale Fotografii Górskiej (dwukrotnie laureat I nagrody). Od 2005 roku członek światowej „stajni” fotografów LOWEPRO. Więcej na www.blog.arcimowicz.com

Tomek Michniewicz – Dziennikarz, backpacker, fotograf i radiowiec. Autor dwóch bestsellerowych reportaży: Samsara. Na drogach, których nie ma oraz Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów. Do niedawna dziennikarz radiowej Trójki, a wcześniej m.in. Polityki i Polskiego Radia BIS. Laureat trzech statuetek na festiwalu cywilizacji i sztuki mediów, odkrywców i podróżników Mediatravel. Więcej na www.tomekmichniewicz.pl

Krystyna Gutowska – Filozof kultury i estetyk, specjalizująca się w zagadnieniach z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym. Doktor, docent na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. Autorka artykułów na temat sztuki współczesnej (np. U. Eco, T. Kawamata) oraz na temat filozoficznych zagadnień związanych z ochroną zabytków. Więcej na: www.pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Gutowska

Mateusz Damięcki – Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Wielbiciel starych mercedesów i podróży. W sierpniu 2009 roku, wraz z pięcioma przyjaciółmi, wyruszył w podróż na Syberię. Przez 63 dni, 3 Mercedesami G przebyli 25 000 km. Mercedes G, własność aktora, który zmierzył się z trudnościami tundry i tajgi, został oddany na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Więcej na www.mateuszdamiecki.com

 

Kadry Roku 2012

 

Autorami zwycięskich kadrów byli:
Aggna BIELECKA, Katarzyna WRONA, Marta BAREJKO, Joasia CHUDZIAN, Ania KRUKOWSKA, Agnieszka MATUSZEWSKA, Michał BANAŚ, Jakub ŚLIWA, Janek SKWARA, Marek HERNIK, Anna LEWAŃSKA,  Marzena JÓZEFCZYK, Tadek JEZIERSKI, Izabela PILARSKA, Elwira KRUSZELNICKA, Paweł BARTNIK, Anna A LBOTH.
W weekend 18-19.08.2012 odbyły się warsztaty fotograficzne. Kacper BARTCZAK i Bartosz GÓRKA wprowadzili dzieci w tajniki budowy aparatu, pokazali techniki oraz sposoby fotografowania. Wychowankowie miedzy innymi mieli możliwość zapoznania się z fotografią otworkową, a nawet własnoręcznie wykonali dla siebie aparaty z pudełka po zapałkach! W trakcie zajęć duży nacisk położony był na zdobycie przez dzieci umiejętności planowania i organizowania własnej pracy, oceniania jej rezultatów, a także prezentacji swoich osiągnięć.
W październikowy weekend 27-28.10.2012 odbyły się warsztaty podróżnicze na których podopieczni Domu Dziecka mogli dowiedzieć się jak ciekawie i bezpiecznie podróżować.  Poznali warunki życia, religie i kulturę innych krajów. Wyjaśnialiśmy lub dementowaliśmy przypisane poszczególnym nacjom stereotypy i na koniec uczyliśmy się wspólnie podstawowych zwrotów po hiszpańsku potrzebnych w podróży.
5 grudnia odbyła się Podróż Marzeń! Agata i Damian zobaczyli Barcelonę z jej najważniejszym dla nich punktem – Stadionem FC Barcelona. Ponadto odwiedzili: Świątynię Sagrada Familia, Casa Mila czy Parc Güell. Byli tez na wzgórzu Tibidabo, z którego roztacza się niesamowity widok na miasto.
Fragment korespondencji z pobytu:
Wieczorem prawdziwym hiszpańskim zwyczajem udaliśmy się na tapas do pobliskiego baru, gdzie spróbowaliśmy typowych przekąsek (tortilla de patatas, chorizo, croquetas i patatas bravas, do tego podano typowe dla Katalonii bagietki z oliwa i pomidorem). W barze obejrzeliśmy tez mecz FC Barcelony i poczuliśmy klimat i emocje kibicowania, szczególnie, ze Barca wygrała.
Agata i Damian złapali bakcyla podróżowania i już nie mogą doczekać się następnej podróży. Chcieliby też wrócić kiedyś do Barcelony i zabrać znajomych by być ich przewodnikami – bo oni już tu wiedza co i jak…
Dzieciaki są świetne i warto je Kadrować na ciekawe życie !