Pomysły na weekendowe wycieczki

www.przewodniki24.pl

Co prawda Majówka już za nami, ale za to wielkimi krokami zbliża się długi weekend czerwcowy. Jeśli znudziły ci się już sztampowe wybory: „to teraz w góry czy nad morze?”, zdecyduj się na pobyt w którymś z trzech opisanych poniżej miast. Na pewno nie pożałujesz.
 biblioteka śląska
KATOWICE – zagłębie kultury
 Katowice to miasto o dwóch twarzach. Jedna – przemysłowa, uformowana z węgla i stali, druga – pełna zieleni. Wydawać by się mogło, że te dwa skrajnie odmienne oblicza nie mają szans istnieć razem, a zwycięzca może być tylko jeden – albo industrializacja ostatecznie weźmie górę nad przyrodą, albo zapomniane zakłady przemysłowe zostaną pochłonięte przez naturę.
Katowice są jednak doskonałym przykładem fascynującego i nieoczywistego współistnienia przemysłu i natury. Ponadto, jeśli wierzyć mieszkańcom (a dlaczego mielibyśmy im nie wierzyć), stolica Górnego Śląska jest doskonałym miejscem do życia. Jeśli jednak nie mamy, póki co, zamiaru przeprowadzać się do Katowic, spędźmy tam chociaż kilka dni.
Katowice mogą być celem samym w sobie, jednakże dla osób, które nie lubią siedzieć w jednym miejscu, mogą one posłużyć jako baza wypadowa dla wycieczek po industrialnych zabytkach Górnego Śląska.
Będąc w Katowicach musimy koniecznie zobaczyć najważniejsze symbole miasta: najsłynniejszy polski statek kosmiczny „Spodek”, kultową Superjednostkę oraz legendarne dzielnice: Nikiszowiec i Giszowiec.
Hala Widowiskowo-Sportowa „Spodek” zbudowana została w 1971 roku. Odbywają się tu wielkie imprezy muzyczne i sportowe.
Za Spodkiem znajduje się teren po kopalni „Katowice”, przeznaczony obecnie na cele kulturalne. W najbliższych latach pojawią się tu: nowa siedziba Muzeum Śląskiego, sala koncertowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe.
Superjednostka to największy budynek w Katowicach. Mieszkać w nim może nawet 3 tysiące osób.  Żeby przekonać się, że ten siedemnastopiętrowy gigant na żelbetonowych nogach ma duszę, przespacerujmy się koniecznie w stronę alei Wojciecha Korfantego.
Nikiszowiec to zabytkowe osiedle robotnicze i prawdopodobnie najbardziej fascynująca dzielnica Katowic. Powstał on w 1911 roku dla górników pracujących w kopalni Giesche.
W 2011 roku Nikiszowiec otrzymał tytuł Pomnika Historii.
Kolonia Giszowiec założona została w 1907 roku dla robotników zatrudnionych w zakładach koncernu Giesches Erben. Z dużą ilością zieleni i zabudową wzorowaną na wiejskiej architekturze, Giszowiec nazywany był „miastem ogrodem”. Każdy, kto zawita tam choćby na chwilę, zrozumie, że Kolonia Giszowiec w pełni zasłużyła na to miano.
Zwolennicy, coraz bardziej popularnej, turystyki industrialnej, mogą natomiast potraktować Katowice jako doskonałą bazę wypadową do okolicznych zabytków przemysłowych. Warto rozważyć wycieczkę do Cementowni Grodziec-Będzin, Rybnickiego Okręgu Węglowego, Bytomia czy na hałdy stożkowe w Czerwionce-Leszczynach.

 

RYGA – Europejska Stolica Kultury
katedra w Rydze panorama Rygi
Jak pięknym, przyjaznym i pełnym uroku miastem jest stolica Łotwy można przekonać się tylko w jeden sposób – spędzając w niej kilka dni urlopu.
Do Rygi dojechać można koleją albo wybrać transport samolotem. Zaletą lotniska w Rydze jest to, że faktycznie znajduje się ono blisko centrum miasta.
Ryskie Stare Miasto obfituje w atrakcje. Jedną z nich jest Dom Czarnogłowych, ozdoba Placu Ratuszowego, zamieszkiwany niegdyś przez nieżonatych, bogatych kupców należących do Bractwa Czarnogłowych. Z wieżyczek, stojącej nieopodal kamienicy zwanej Kocim Domem, zerkają na nas dwa koty. Legenda głosi, że właściciel kamienicy, nie został przyjęty do gildii kupieckiej i w ramach zemsty odwrócił koty prężące się na dachu budynku ogonami do siedziby gildii.
Spacerując po centrum Rygi, zwróćmy uwagę na Katedry Najświętszej Marii Panny i św. Jakuba, kościół św. Piotra oraz zachwycające zespoły secesyjnych kamienic.
Będąc w Rydze koniecznie musimy się wybrać do znanych w całej Europie hal targowych. Ryski kompleks targowy rozciąga się na powierzchni około 7 ha. Znajdziemy tu niezliczone gatunki ryb, owoców morza, mięsa, nabiału oraz stragany z warzywami i owocami.
Pamiętajmy, że Ryga pełni w tym roku funkcję Europejskiej Stolicy Kultury. W związku z tym, w mieście zaplanowano wiele koncertów, wystaw i imprez. Warto wybrać coś dla siebie i w czasie pobytu w Rydze zauczestniczyć w życiu kulturalnym tego miasta. Szczegółowy plan wydarzeń znajdziemy pod adresem http://riga2014.org/eng/.
Na koniec naszego pobytu w stolicy Łotwy, przeznaczmy jeden dzień na wycieczkę do Jūrmali, miejscowości nad Zatoką Ryską, znajdującej się 25 km od Rygi. Tam czekają na nas morze, plaża z wyznaczoną trasą rowerową (istnieje możliwość wypożyczenia rowerów na miejscu) oraz skansen rybacki.

 

Kierunek – BERLIN
 Berlin
Dlaczego Berlin? Bo to energetyczne, tętniące życiem miasto sprawdza się, gdy planujemy wypad z przyjaciółmi, weekend we dwoje czy rodzinną wycieczkę z dziećmi.
Wycieczkę po mieście rozpoczynamy w dzielnicy Mitte – w sercu historycznego i współczesnego Berlina. Pierwszym przystankiem jest gmach Reichstagu. Jeśli mamy ochotę zobaczyć go także od środka, zwiedzić imponującą szklaną kopułę na dachu budynku i przyjrzeć się pracy niemieckich posłów, powinniśmy dokonać wcześniejszej rezerwacji tutaj.
Po wykonaniu obowiązkowego zdjęcia przy Bramie Brandenburskiej, ruszamy na najpiękniejszy spośród berlińskich placów – Gendarmenmarkt, gdzie podziwiamy dwie katedry: hugenocką Französischer Dom oraz Deutscher Dom kościoła ewangelicko-reformowanego. Przy Gendarmenmarkt znajduje się także gmach teatralny Schauspielhaus z salą koncertową Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej.
Następnie, po przechadzce w Lustgarten, odwiedzamy katedrę Berliner Dom i kierujemy się do najstarszego muzeum w Niemczech – Altes Museum, w którym obejrzeć możemy bogatą kolekcję rzeźby i ceramiki antycznej. Warto także odwiedzić, znajdującą się w pobliżu, katedrę Berliner Dom.
Wielką atrakcją turystyczną Berlina jest Pergamonmuseum, muzeum mieszczące ołtarz z Pergamonu, Bramę Isztar z Babilonu oraz wiele innych cennych znalezisk archeologicznych, a także monumentalne rekonstrukcje z epoki starożytnej. Muzeum mieści się na wyspie, zaprojektowanej na wzór Akropolu.
Dla zainteresowanych historią najnowszą, punktem obowiązkowym wycieczki po Berlinie będą: Checkpoint Charlie, czyli słynne przejście graniczne między sektorami amerykańskim i radzieckim i mieszczące się w pobliżu muzeum oraz Muzeum Żydowskie znajdujące się w charakterystycznym gmachu na planie rozdartej gwiazdy Dawida, zaprojektowane przez Daniela Libeskinda.
Kolejnym przystankiem będzie Potsdamer Platz, symbol Berlina lat 30., przy którym znajdziemy wiele budynków użyteczności publicznej, w tym Kulturforum czy Gemäldegalerie.
Berlińskie wieczory i noce spędzić możemy przy dobrym jedzeniu i muzyce w okolicach Scheunenviertel i Prenzlauer Berg.
INFORMACJA O STRONIE:
www.przewodniki24.pl to turystyczny serwis informacyjny. Na stronie znajduje się wciąż rosnąca biblioteka opisów ciekawych miejsc z Polski, Europy oraz innych części świata. Oprócz tego czytelnik znajdzie tam wiadomości związane z turystyką.
Spis fotografii:
  1. Biblioteka śląska; źródło: Kris Duda, flickr
  2. Panorama Rygi; źródło: Bernt Rostad, flickr
  3. Katedra w Rydze; źródło: …your local connection, flickr
  4. Berlin nocą; źródło: urbanartcore.eu, flickr
  5. Berlin; źródło: Valentina Perzolla, flickr