Maciej Korbański

PODRÓŻ DO KAMBODŻY

 

Kambodża jest pięknym, nie odwiedzanym jeszcze masowo przez turystów azjatyckim krajem. Jest to również miejsce, w którym ciągle ginie lub zostaje rannych mnóstwo ludzi w wyniku wybuchu min pułapek. Kambodża leży w południowo-wschodniej Azji, na Półwyspie Indochińskim. Zamieszkiwana jest w 80% przez buddystów, muzułmanie i chrześcijanie stanowią niewiele ponad 3% populacji.

 

Trochę historii…
Terytorium Kambodży było zamieszkiwane przynajmniej od okresu V tysiąclecia p.n.e. Do najwcześniejszych zorganizowanych form politycznych na tym rejonie zalicza się państwo Funan (okres od I wieku n.e.). W tym okresie dominującą religią rejonu stał się Hinduizm, w ramach którego władcy Funanu mieli godność boską. Ok. VI w. Funan zostaje podbity przez powstałe w wyniku secesji księstwo Czenla. Początek IX w. to powstanie zjednoczonego państwa Khmerów pod rządami dynastii angkorskiej. Jego złoty wiek to okres IX-XIII wieku. Ok. XVI w. na obszar Kambodży przybywają misjonarze Europejscy. W XIX w. Kambodżę podbija Francja. Lata 40-te i 50-te XX w. to okres odzyskania niepodległości przez Kambodzę.
W roku 1970 w wyniku zamachu stanu rządy przejął generał Lon Nol. Następuje okres wojny domowej. Przeciw wojskom rządowym występują zbrojnie Czerwoni Khmerzy i zwolennicy obalonego, sprzyjającego komunistom księcia Norodoma Sihanouka. Lata 1975-1979 to rządy Czerwonych Khmerów z przywódcą Pol Potem na czele. Czerwoni Khmerzy sprzedawali za granicę większość ryżu przez co w kraju zapanował głód. Pol Pot postanowił wyeliminować wszystkich, którzy sprzeciwiali się jego polityce. Głównie inteligencję. Nie oszczędzono nawet ludzi noszących okulary, gdyż uważani byli za członków tejże grupy społecznej. W ciągu czterech lat rządów Czerwonych Khmerów liczba ludności zmniejszyła się o ponad trzydzieści procent. Wśród ocalałych były głównie kobiety. Spod terroru Pol Pota Kambodżę wyzwolili Wietnamczycy, którzy okupowali ją przez następne 11 lat. Kambodża dostaje się pod kontrolę ZSRR, proklamowana jest Ludowa Republika Kampuczy. Po latach komunistycznych rządów i izolacji, w 1993 w Kambodży restaurowana jest monarchia z elementami demokracji parlamentarnej. Główną postacią sceny politycznej pozostaje Hun Sen, nieprzerwanie od 1985 roku urzędujący premier.
Mieszkańcy Kambodży są bardzo sympatyczni, chętnie zapraszają turystów do swoich domów. Starają się nie pamiętać, bądź nie myśleć o niechlubnej historii swojego kraju. Phnom Penh stolica kraju, nazywana “Perłą Azji” ponad trzydzieści lat po burzliwych wydarzeniach jest bardzo prężnie rozwijającą się metropolią. Powstaje tu dużo restauracji, barów, hoteli.
Podstawowym punktem zwiedzania Phnom Penh jest niewątpliwie więzienie Tuol Sleng a także znajdujące się niedaleko pola śmierci. Takich więzień było 167 w całej Kambodży.
Z Phnom Penh udajemy się lokalnym PKSem do położonego ponad trzysta kilometrów na północ Siem Reap. Po drodze mijamy największe na Półwyspie Indochińskim jezioro Tonle Sap. Jego powierzchnia waha się między 2,5 a 15 tysięcy km2 w zależności od tego czy jest to pora sucha czy deszczowa. Na jeziorze znajdują się pływające wioski rybackie a także liczne osiedla domów osadzone na palach. Ludzie żyją tam w pełnej harmonii z naturą.
Pływające domy, które są powiązane ze sobą, są przenoszone przez mieszkańców cztery razy w roku, w celu śledzenia migrujących stad ryb.
Niedaleko Siem Reap znajduje się największy na świecie kompleks świątyń Angor Wat, będący największą atrakcją turystyczną Kambodży. Angkor Wat to największa na świecie struktura religijna, reprezentująca hinduską architekturę. Budowana w ciągu 600 lat przez kilkudziesięciu władców, którzy uważali się za część boga. Świątynie są nadal czynnymi ośrodkami wiary i dzisiejszej codzienności. Galeria 1000 Buddów pozbawiona jest większości swoich rzeźb które zniknęły podczas panowania Czerwonych Khmerów. W Angkor Wat kręcony był między innymi film Tomb Rider z Angeliną Jolie w roli głównej.
W Siem Reap znajduje się odwiedzana głównie przez zagranicznych turystów Pub Street. Na ulicy tej po obu stronach znajdują się bary i restauracje, w których można zjeść dobre lokalne potrawy oraz napić się pysznego kambodżańskiego piwka.
Jeżeli chodzi o lokalną kuchnię to jest ona niesamowita. Nie jest ona tak pikantna jak kuchnia tajska. Na ulicznych straganach możemy kupić między innymi: smażone karaluchy, żaby, węże, pająki. Ważnym składnikiem kuchni khmerskiej jest prahok, czyli cuchnąca, szara, sfermentowana pasta rybna. Do jej wyrobu używa się świeżych ryb, które trzeba najpierw oczyścić i usunąć ości. Następnie rozdeptuje się mięso rybie na pastę i suszy przez cały dzień na słońcu. Potem wystarczy już tylko posolić tę masę i zamknąć szczelnie na kilka miesięcy w słoikach, żeby sfermentowała. Tak przygotowana pasta jest jednym z najbardziej charakterystycznych składników dań w Kambodży. Kolejnym świętym daniem jest amok czyli ryba w paście curry przygotowana na parze w liściach bananowca.
Dla ludzi spragnionych wylegiwania się na słońcu Kambodża ma do zaoferowania plaże w okolicach Sihanoukville. Są one równie piękne jak tajskie ale za to prawie puste. Co jest zaletą dla turystów ceniących sobie spokój i ciszę. Każdy znajdzie w Kambodży coś dla siebie. Jest to kraj, w którym można się zakochać. Uroda tutejszych kobiet jest naprawdę niesamowita.

Kambodża IKambodża

Kambodża II Kambodża III

Kambodża

Kambodża

Kambodża

Kambodża IV

Kambodża V

 

tekst i fotografie – Maciej Korbański